President Ilham Aliyev congratulates people of Azerbaijan on occasion of Ramadan
28 March 2025    Read: 609
"The month of Ramadan, in which our holy book, the Holy Quran, was revealed, calls for unity in the name of good intentions and deeds, encourages people to take the path of peace and equality. During this month, Muslims gain the opportunity to fulfill their conscientious duties and responsibilities before God and religion with dignity through fasting, rising to spiritual and moral perfection,” President Ilham Aliyev said in his congratulatory message to the people of Azerbaijan on the occasion of Ramadan.
“Every year, fast breaking ceremonies are held in Azerbaijan, as in the entire Muslim world, with great joy and satisfaction. During the month of Ramadan, which has become a celebration of national-spiritual solidarity, humanism, compassion and mercy in our country, people pray for the well-being and progress of our state, remembering with gratitude the immortal memory of our martyrs,” the head of state emphasized.
“I do believe that in the blessed days of Ramadan, which illuminates the hearts and souls of people with divine wisdom, your prayers, wishes and pure intentions are accepted by God and the Almighty does not withhold His mercy from our people.
My dear sisters and brothers!
Let me once again extend my Ramadan greetings to you and all our compatriots living in different corners of the world, wish happiness to your families and abundance to your tables. May Allah accept your fasting and prayers! Happy Ramadan,” President Ilham Aliyev added.