Algerian President sends congratulatory letter to Azerbaijani President
31 March 2025    Read: 393
Algerian President Abdelmadjid Tebboune sent a letter of congratulations to Azerbaijani President Ilham Aliyev, AzVision.az reports.
The letter reads: "On the occasion of the holy Eid al-Fitr, I extend my sincere congratulations and best wishes to you on behalf of the people and government of Algeria, as well as personally. I wish Your Excellency strong health and happiness, and your brotherly people greater progress and prosperity. I pray to Almighty Allah to grant us and the entire Islamic Ummah this holiday again with peace, goodness, and abundance.
On the occasion of this auspicious holiday, I would like to reiterate our commitment to strengthening the fraternal relations between our countries in accordance with the interests of our brotherly peoples, and to contribute to the progress of the Islamic Ummah in an environment of well-being and stability.
Your Excellency, Dear Brother, please accept my highest respects and best wishes."